Apartmán Litschau - kouzelná příroda v severním výběžku Rakouska
Ubytování v Dolním Rakousku
Telefon
+420 777 622 979

Hrad Heidenreichstein

hrad Heidenreichstein

Burg Heidenreichstein je vodní hrad ve městě Heidenreichsteinu 17 km severovýchodně od okresního města Gmünd v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. Od města Litschau je vzdálen pouze 12 km.

Hrad Heidenreichstein stojí na skále, která mírně přesahuje své okolí. Obklopuje ho vodní příkop, ze kterého se vypínají věže a strmé zdivo. Hrad je na jihu obranného rybníku, na východ od potoku Romau na západě i severu ohraničený příkopem.

Hrad je přístupný přes dva padací mosty s renesančními bránami. Zaoblený roh věže má špičatou kuželovitou střechu. Obrovské věže u vchodu jsou vystupujícími vrcholky chráněny. Vysoká hradní věž je nejstarším zařízením hradu a mohla být postavena již kolem roku 1160, zatímco většina hospodářských budov teprve mezi 15. a 16. století.

Veliký gotický krov střechy má tesané trámy spojované dřevěnými kolíky. Zařízení pochází z různých etap výstavby a některé stoly a truhly jsou ještě z doby gotiky, také je zachována stará zbroj a zbraně.

Stavba hradu byla zahájena roku 1190.

V první správné zatěžkávací zkoušce musel hrad v 15. století obstát, když přívrženci Jana Husa a rebelující rolníci za husitských válek hrad obléhali. Ale hrad odolal.

Hrad je od roku 1961 v držení hrabat Kinských a je částečně přístupný.

Vzdálenosti z ČR

Vzdálenosti z českých měst:

  • Praha 166 km
  • České Budějovice 52 km
  • Brno 176 km
  • Tábor 80 km
  • Písek 100 km

Kontaktní osoba

Jiří Mervart

Telefon: +420 777 622 979

Email: info@apartman-litschau.cz

RSS kanál

Přihlásit se k odběru RSS kanál

Partner

Apartmán Litschau